Loading...
Türkçe English German French Arabic Bulgarian Chinese (Simplified) Greek Italian Russian Spanish
Giriş Yap

İletişim / 0532 3641470

Eskişehir Odunpazarı Evleri

Anasayfa Yazılar Eskişehir Odunpazarı Evleri
Sevdiklerinizle Paylaşın

Eskişehir Odunpazarı Evleri

Odunpazarı evleri, Eskişehir’de ve İç Anadolu Bölgesinde gezilmesi ve görülmesi gereken tarihi yerlerden biridir.

Eskişehir ili çoğumuzun bildiği üzere Anadolu’nun yükselen değerlerindendir. Özellikle Avrupa’dan ve Türkiye’den şehircilik başta olmak üzere bir çok ödül almıştır. İnsan hayatına ve sosyal hayata verdiği önemden dolayı Eskişehir, birçok kentimizi geride bırakarak adını altın harflerle sosyal ve siyasi tarihe yazdırmıştır. Bu konudaki en büyük desteği kuşkusuz belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen vermiştir. 

Çok geniş bir alanda bulunan bu tarihi semt iç içe geçmiş bazen darlaşan bazen de genişleyen sokaklarıyla bizleri adeta büyülemeyi başarmıştır. Eğer tarihi Odunpazarı evlerine gitmek için google map kullanacaksanız ‘Odunpazarı’ yerine ‘tarihi Odunpazarı evleri’ diye aratmanız gerekir. Aksi halde Eskişehir’in güneybatı yönünde alakasız bir yere gidebilirsiniz. Tarihi semtin evleri, Eskişehir’in göbeğinde, tramvay ile de gidebileceğiniz sessiz, sakin ve nezih bir semt, adeta bir açık hava müzesi konumundadır.

2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne giren Eskişehir ilinin Odunpazarı ilçesi, Eskişehir’in ilk yerleşim yeridir. Eskişehir ovasına yüksek bir noktada bakan ilçe, özellikle tarihi evleri ile dünyaca meşhurdur. Eskişehir içinde yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olmuştur. İlçede bulunan tarihi evler, geleneksel Türk evi özelliklerini tamamıyla yansıtmaktadır. Semt ayrıca 1988 yılında ‘Odunpazarı Tarihi ve Kentsel Sit Alanı‘ olarak Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca tescil edilmiştir.UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi projesi kapsamında Odunpazarı semtinde 30 kadar sokakta 300 ev, 3 cami, 1 külliye, 2 kervansaray ve 15 adet çeşmenin restorasyonu bu zamana kadar yapılmıştır.

Bilgi Almak İçin, Arayın!  0532 3641470

Copyright © 2022. Türkiye Emlak Sitesi Her Hakkı Saklıdır.