Loading...
Türkçe English German French Arabic Bulgarian Chinese (Simplified) Greek Italian Russian Spanish
Giriş Yap

İletişim / 0532 3641470

İzmir’in İlk Apartmanı ANADOLU

Anasayfa Yazılar İzmir’in İlk Apartmanı ANADOLU
Sevdiklerinizle Paylaşın

İzmir’in İlk Apartmanı ANADOLU

Göztepe Mithatpaşa Caddesi'nde bulunan Mısırlı bir tüccar tarafından 1905 yılında yapımına başlanan ve cumhuriyet sonrası iş adamı Mustafa Nuri Devres tarafından satın alınıp inşaatı tamamlanan Anadolu Apartmanı, İzmir'in ilk apartmanı ve betondan yapılmış ilk konutu olarak kabul ediliyor.

Apartmanın ilk zamanlarında ağaçlardan ve iki küçük havuzdan oluşan bir bahçesi vardı. Ancak bu bahçe 1960'larda Niyazi Gözümoğlu tarafından kiralandı ve ağaçları kesilerek dümdüz bir beton zemin haline dönüştürüldükten sonra 'Gözümoğlu Sineması' adıyla yazlık açık hava sinemasına çevrildi. Anadolu Apartmanı'nı o dönemde herkese tanıtan en önemli unsur bu sinemaydı. Sinema, bu bölgeyi çekim merkezi haline dönüştürmüş. Apartmanın, sinemaya bakan tarafında yaşayan daire sahipleri, balkonlarından ücretsiz bir şekilde film izleme şansına sahipti.İzmir'in o dönemki en gösterişli ve en yüksek yapılarından biri olan apartman, 1965 sonrasında hızlı apartmanlaşmanın öncesine kadar balkonlarından İzmir Körfezi'nin manzarası izlenebilmekteydi.


Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın İzmir’de çok katlı konut türünde izlerini taşıyan apartman, Avrupa mimarisinden esinlenmiştir. Apartmanı'nın ilk 3 katı yüksek tavanlı olmakla birlikte, en son katı 3. kata göre daha alçaktır. Apartman, 16 daireden oluşmaktadır.

Apartmanda oturan kişilerin genellikle 'burjuva' tabir edilen ve ticaretle uğraşan, gelir seviyeleri ve kültür düzeyleri yüksek ailelerden oluştuğu bilinmektedir. Apartmanda bir çok bakan, milletvekili, gazeteci ve akademisyen oturmuştur. Daha çok batılı kültürü benimseyen ailelerin yerleştiği apartmanda, apartman sahibi olan Devres ailesi, daireleri kiralama sürecinde oturacak insanları elemeden geçirmekteydi.

Apartmanın bazı seçkin sakinleri: Mahmut Esat BozkurtSamim KocagözRakım Elkutlu


Apartman 2011 yılında şuan mülkiyeti elinde bulunan Megapol İnşaat tarafından restore edilmeye başlandı ve 2013'te restorasyon tamamlandı. Karşısındaki sinema ve otopark olarak kullanılan alana ise yeni bir bina yapıldı. Bu bina şuan sanat merkezi ve İş Bankası olarak hizmet veriyor.
Bilgi Almak İçin, Arayın!  0532 3641470

Copyright © 2022. Türkiye Emlak Sitesi Her Hakkı Saklıdır.