Loading...
Türkçe English German French Arabic Bulgarian Chinese (Simplified) Greek Italian Russian Spanish
Giriş Yap

İletişim / 0532 3641470

Tarihi Eser Mülkü Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Anasayfa Yazılar Tarihi Eser Mülkü Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Sevdiklerinizle Paylaşın

Tarihi Eser Mülkü Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ev satın almak çoğu kişinin hayalidir, bazı kişiler ise bu hayalini tarihi eser mülk almak şeklinde planlamaktadır. Eğer sizin de tarihi bir mülk almak gibi hayaliniz varsa bu isteğinizi gerçekleştirmek için harekete geçmeden önce bazı konularda bilgi sahibi olmanız önem taşımaktadır. Yaşantıların izlerini uzun süre üzerinde taşıyan bir tarihi mülkü satın almak, ne yazık ki herhangi bir mülk satın almak kadar kolay değildir. Tarihi eser mülk satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle satın alınmak istenen mülkün hangi kategoride değerlendirildiği araştırılmalıdır.

 

1. Birinci dereceden tarihi eser mülkler:

Birinci dereceden tarihi eser mülklerin iç ve dış kısmında hiçbir şekilde değişiklik yapılmaması, bu yapıların aynen korunması gerekmektedir.
 

2. İkinci dereceden tarihi eser mülkler:

Alıcı, ikinci dereceden tarihi eser mülkler üzerinde yapının asıl halini bozmayacak şekilde değişiklik yapabilmektedir. Bu sebeple alınan yapının ikinci dereceden tarihi eser mülk statüsünde değerlendirilmesi halinde mülk sahibinin yapı üzerinde yapacağı değişiklikleri önceden iyice araştırması ve düşünmesi gerekmektedir.
 

3. Üçüncü dereceden tarihi eser mülkler:

Eskiden satın aldığınız yapı, üçüncü derece tarihi eser mülk konumunda olsaydı o halde bu yapı üzerinde yapmak isteyeceğiniz değişiklikler için önce Anıtlar Kurulu’ndan izin almanız gerekmekteydi. Aksi halde yapı her ne kadar size ait olsa bile mülk üzerinde herhangi bir değişiklik gerçekleştiremezdiniz. Satın alacağınız yapının hangi statüde olduğunu belirledikten sonra yukarıda belirtilen mülk üzerinde değişiklik yapıp yapmama konusunda dikkatli olmalısınız. Bunun yanında tarihi ev satın alırken dikkat etmeniz gereken başka noktalar da bulunmaktadır.


YAPIYLA İLGİLİ BİLGİ TOPLAYIN

Her işte olduğu gibi tarihi eser mülk satın alırken de ilk yapılması gereken şey, araştırmaktır. Eğer satın almayı düşündüğünüz tarihi eser mülkü öncesinde net bir şekilde araştırırsanız işiniz çok daha kolay olacaktır. Yapacağınız seçimden pişman olmamak adına yapıyla ilgili gerekli bilgileri resmi kurumlardan edinmenizde fayda var. Bunun için başvuracağınız yerler ise belediye, Anıtlar Kurulu, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü ile Koruma Uygulama ve Denetim Büroları (KUDEB)’dir. Bu kurumlardan tarihi mülkün imar durumuyla ilgili bilgi alabilir, satın aldıktan sonra mülk üzerinde restorasyon çalışması yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca belediyeden yapı üzerinde herhangi bir inşaat faaliyeti gerçekleştirebileceğiniz konusunda bilgi almak için de bu kurumlara başvurmanız gerekmektedir.

Bilgi Almak İçin, Arayın!  0532 3641470

Copyright © 2022. Türkiye Emlak Sitesi Her Hakkı Saklıdır.